488612-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av Bränslen till Värmekraftverk & Kraftvärmeverk i Uppsala-området
Referensnummer: 1008526498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall AB, Heat Sweden har för avsikt att upphandla transporter av bränslen till värmeverk i Uppsala, Storvreta och Knivsta.
Det är i huvudsak transporter från  hamnar där importerat bränsle lagras för Vattenfalls räkning, men det förekommer även transporter från annan plats till hamnarna eller annat lager.
I dagsläget har Vattenfall avtal med hamnarna i Hargshamn och Norrsundet - men även hamntjänsterna är ute på räkning.
Avsikten är att teckna ett femårsavtal med option på ytterligare tre år. Avtalsstart är planerad till 2023-09-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A Transporter av avfallsbränsle
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen bränsle ligger årligen mellan 200.000 - 250.000 ton, av det är två tredjedelar avfallsbränsle och en tredjedel returträ och pellets.
Sedan tillkommer leveranser till lager från andra platser av bränslen. Det kommer sannolikt att tillkomma bränslesorter och delvolymerna beror på tillgången av bränslen.
i huvudsak sker transporter från mellanlager i hamnarna, tillstörsta delen planerade transporter men även transporter med mycket kort varsel. För icke planerade transporter är inställelsetiden mycket viktig.
Transporter av avfallsbränsle och bränsle i lös form ska ske med täckta bilar, ekipaget ska även vara täckt vid återtransport till hämtstället. Avfallsbränslet ska lossas genom baktippning.
Samtliga lastbilar som ingår i uppdraget ska leva upp till avancerad nivå enligt Vattenfalls Bestämmelser för transporter och arbetsmaskiner. Samtliga fordon ska vara utrustade med alkolås.
B. Transporter av träpellets
Del nr: 2
B. Transport av träflis och returträflis
Del nr: 3
B. Transport av bark
Del nr: 4
C. Rundved
Del nr: 5