488655-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidstransporter för Vård- och omsorgsförvaltningen
Referensnummer: VOF 569/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar planerade måltidstransporter från tillagningskök på Kungshult, Borgvalla och Lundhagen till mottagningskök på enheter inom MatOmsorg Helsingborg såsom vårdboenden, träffpunkter och dagverksamheter. Detta innefattar färdiglagad mat (både varm och kyld), livsmedel samt returtransporter av transportkolli mellan tillagnings- och mottagningskök.
Upphandlingen omfattar tre olika områden;
A) Kungshult
B) Borgvalla
C) Lundhagen
En leverantör kommer antas per område. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen