See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tandtekniska tjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tandtekniska tjänster. Upphandlingen är uppdelad i följande produktområden; 1. Avtagbar protetik 2. Fast tandstödd protetik 3. Implantatprotetik 4. Ortodonti 5. Bettfysiologi 6. Apné 1 Monoblock 7. Apné 2 Duoblock 8. Närservicelaboratorier Anbud kan lämnas för ett eller flera områden. Målet med denna upphandling är att tillhandahålla god service och erbjuda produkter med hög kvalitet och patientsäkerhet till regionernas patienter. Ett nära samarbete mellan tandläkare och tandtekniker ses som viktigt för att nå ett kvalitativt bra slutresultat. Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, TVN2022/179 som löper ut 2026-12-31. Upphandlingen omfattar: Folktandvården Gävleborg AB, org. nr: 556702-1836 Region Dalarna, org nr: 232100-0180 Region Uppsala org. nr: 232100-0024
Intern identifierare: TVN2026/32
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 33132000 Tandimplantat, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 85131000 Tandläkarvård, 85131100 Tandreglering, 85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandlingsdokument
Beskrivning: Delen används för kvalificering och anbudslämning. Inget eget produktområde.
Intern identifierare: 1861628-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbud - 1. Avtagbar protetik
Beskrivning: Anbud - 1. Avtagbar protetik
Intern identifierare: 1898186-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbud - 2. Fast tandstödd protetik
Beskrivning: Anbud - 2. Fast tandstödd protetik
Intern identifierare: 1898243-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbud - 3. Implantatprotetik
Beskrivning: Anbud - 3. Implantatprotetik
Intern identifierare: 1898244-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbud - 4. Ortodonti
Beskrivning: Anbud - 4. Ortodonti
Intern identifierare: 1898324-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbud - 5. Bettfysiologi
Beskrivning: Anbud - 5. Bettfysiologi
Intern identifierare: 1898328-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbud - 6. Apné 1 Monoblock
Beskrivning: Anbud - 6. Apné 1 Monoblock
Intern identifierare: 1898330-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbud - 7. Apné 2 Duoblock
Beskrivning: Anbud - 7. Apné 2 Duoblock
Intern identifierare: 1898332-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbud - 8. Närservicelaboratorier
Beskrivning: Anbud - 8. Närservicelaboratorier
Intern identifierare: 1898333-8