488701-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av kommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal data och tele, installation och entreprenad
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 26: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal för fast infrastruktur data och tele upphandlades i konkurrens 2016 med gott resultat. Avtalet har brukats i 7 år, inkl optioner och behöver nu ersättas med ett nytt avtal.Strategin avser en ny ramavtalsupphandling för flera olika typer av data och tele, installationer och entreprenader, som FMV ska genomföra under kommande år, när Försvarsmaktens lokaler installeras med data och tele.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner