488705-2017 - ÄndringSverige-Stockholm-Arlanda: Reparation och underhåll av hissar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn, skötsel & underhåll (hissar, rulltrappor & portar)
Referensnummer: SDA 2017-01292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar servicearbeten avseende tillsyn, skötsel och underhåll av hissar, rulltrappor och portar inom Swedavias bestånd. Upphandlingen omfattar även jourberedskap och jourutryckning för hissar, rulltrappor, portar tillhörande Swedavia inom respektive anbudsområde samt en möjlighet att köpa portar vid exempelvis förslitning och påkörning för aktuella anbudsområden. Upphandlingen omfattar därutöver en option avseende larmmottagning för hissar som kan utnyttjas av respektive flygplats.