488706-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel frukt, grönsaker och ägg 2021
Referensnummer: 2021-060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser frukt, grönsaker, potatis och ägg till Region Kalmar läns verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03221113 Lök, 03221200 Grönsaksfrukter, 03221240 Tomater, 03221420 Blomkål, 03221430 Broccoli, 03222110 Tropisk frukt, 03222112 Ananas, 03222113 Mangor, 03222118 Kiwifrukt, 03222210 Citroner, 03222220 Apelsiner, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222321 Äpplen, 03222322 Päron, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen