488746-2021 - ResultatSverige-Umeå: Kalkmjöl
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning av våtmarker och sjöar
Referensnummer: 20364
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44921210 Kalkmjöl
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar transport och spridning av kalk på sjöar, våtmarker och vattendrag i Västerbotten med båt och helikopter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Båtspridning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44921210 Kalkmjöl, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60441000 Besprutning från luften, 90700000 Miljötjänster, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och mängd återfinns i upphandlingsdokumentet.
Helikopterspridning
Del nr: 2