Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopmaskiner Klippans kommun
Referensnummer: 20/352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144431 Sopmaskiner med suganordning
II.1.4.
Kort beskrivning
Klippans kommun är i behov av två stycken sopmaskiner, en mindre sopmaskin som effektivt rengör skolgårdar och gårdsgator från sand/grus och löv m.m. samt en större som även kan rengöra större vägar och dylikt från sand/grus och löv.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144400 Fordon för väghållning, 34144430 Gatsopningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen