488860-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter och juridiskt stöd
Referensnummer: A2019/3830
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upphandlingskonsulter och juridiskt stöd till SCB.
Anbudsområde
Denna upphandling består av två (2) anbudsområden som utvärderas var för sig:
Upphandlingskonsulter (3 kompetensnivåer)
Juridiskt stöd (biträdande jurist och advokat)
Anbudsgivarna kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Om anbudsgivaren lämnar anbud på flera områden ska inte förbehåll lämnas så att en totallösning måste accepteras.
SCB kommer att teckna avtal med max två (2) leverantörer som kommer att avropas enligt rangordning. Avrop kommer att ske genom tillämpning av de villkor som återfinns i ramavtalet, dvs. en fast avropsordning utifrån leverantörens rangordning.
Beskrivning av objektet finns i Krav på tjänsten och Mall för upphandlingskontrakt. Det totala värdet för ingående produkter i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl option beräknas uppgå till ca 8 500 000 SEK baserat på 2018 års inköpsvolymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster, 79111000 Juridisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen