488864-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Reklammaterial
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profilmaterial
Referensnummer: 2021-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22462000 Reklammaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla Profilmaterial, enligt bilaga 3 – Varukorg.
Upphandlingen omfattar hela processen vid inköp av profilmaterial, från ett brett sortiment inför val av produkt, val av tryck, producerat tryck och leverans av färdigtryckt produkt. Upphandlande myndighet (UM) efterfrågar ett brett sortiment av profilmaterial exempelvis pennor, godis m.m.
Upphandlingen omfattar profilprodukter och ska tillgodose beställarens behov av följande produktområden:
Profiltextiler
Övrigt
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15842000 Choklad och sötsaker, 22459100 Reklamdekaler och -klistermärken, 30192121 Kulspetspennor, 39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument, Profilmaterial 2021-12 med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun, kommunbolag och samverkanskommuner som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Omfattning
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2021-06-23 23:59.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Kretslopp Sydost (org.nr 222000-1883)
Kalmar vatten AB (org.nr 556481-7509)
Kalmarsunds gymnasieförbund (org.nr 832401-6453)
Kalmar Science Park AB (org.nr 556504-2859)
Mörbylånga kommun (org.nr 212000-0704)
Kalmarhem AB (org.nr 556526-5906)
Borgholm kommun (org.nr 212000-0795)
Avtalsform
Beställare förbehåller sig rätten att teckna ramavtal med flera leverantörer.
Ramavtal kommer att tecknas med högst två (2) leverantörer.
Om ramavtalet tecknas med flera leverantörer kommer beställaren vid avrop att tillfråga den leverantör som har plats nummer ett i rangordningen. Om leverantör nummer ett inte kan leverera enligt ramavtalet tillfrågar beställaren nästa leverantör i rangordningen, dvs. leverantör nummer två.
Avtalstid
Ramavtalet kommer att löpa under två (2) år från att det undertecknats av båda parter. Därefter har beställaren en ensidig möjlighet att begära förlängning av ramavtalet med ett (1) + ett (1) år.
Om beställaren önskar påkalla förlängningsoption ska detta ske skriftligen senast tre (3) månader före avtalstidens utgång.
När ramavtalet har löpt i maximalt fyra (4) år, avslutas avtalet utan föregående uppsägning.