Kommunikation Upphandlingsdokumenten finns tillgängliga för obegränsad, fullständig och direkt tillgång kostnadsfritt på: www.polisen.se/Aktuellt/Upphandlingar/
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Polititransporter Region Nord
Referensnummer: 409-A042.852/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Med polititransporter avses hämtning, transport och avlämning av avlidna personer som ska genomgå rättsmedicinsk undersökning vid Rättsmedicinalverket (RMV) i Umeå. Det gäller främst dödsfall som inträffat hastigt och oväntat. Returtransport förekommer då den avlidne förs från RMV till hemkommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område A (Västernorrland)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport av avlidna inom Region Västernorrlands län (Härnösand, Timrå, Kramfors, Sundsvall och Ånge)
Område B (Västernorrland)
Del nr: 2
Transport av avlidna inom Region Västernorrlands län (Sollefteå och Örnsköldsvik)
Område C (Jämtland)
Del nr: 3
Transport av avlidna inom Jämtland (Strömsund, Krokom, Ragunda och Östersund)
Område D (Jämtland)
Del nr: 4
Transport av avlidna inom Jämtland (Berg, Bräcke, Åre och Härjedalen)
Område E (Västerbotten)
Del nr: 5
Transport av avlidna inom Västerbottens län (Sorsele och Malå)
Område F (Västerbotten)
Del nr: 6
Transport av avlidna inom Västerbottens län (Storuman och Lycksele)
Område G (Västerbotten)
Del nr: 7
Transport av avlidna inom Västerbottens län (Vilhelmina, Dorotea och Åsele)
Område H (Västerbotten)
Del nr: 8
Transport av avlidna inom Västerbottens län (Skellefteå och Norsjö)
Område I (Västerbotten)
Del nr: 9
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Transport av avlidna inom Västerbottens län (Vindeln, Robertsfors, Vännäs, Umeå, Bjurholm och Nordmaling)
Område J (Norrbotten)
Del nr: 10
Transport av avlidna inom Norrbottens län (Kiruna, Gällivare och Pajala)
Område K (Norrbotten)
Del nr: 11
Transport av avlidna inom Norrbottens län (Övertorneå, Haparanda, Överkalix, Kalix, Boden, Luleå, Älvsbyn och Piteå)
Område L (Norrbotten)
Del nr: 12
Transport av avlidna inom Norbottens län (Jokkmokk, Arjeplog och Arvidsjaur)