Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fastighetsmäklartjänst och transaktionskonsulting
Referensnummer: UH-2019-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70120000 Köp och försäljning av fastigheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att resultera i ramavtal avseende fastighetsmäklartjänster samt tjänster avseende transaktionskonsulting. Upphandlande myndighet avser att upphandla konsulttjänster inom följande avropstyper:
Avropstyp ”Fastighetsmäklartjänst”
Avropstyp ”Transaktionskonsult”
Samtliga avropsobjekt som kan komma i fråga finns inom Skellefteå kommun
Anbudsgivare kan avlämna anbud på en eller samtliga avropstyper. Anbud kan antas helt eller delat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster, 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare kan avlämna anbud på en eller samtliga av avropstyperna. Anbud kan antas helt eller delat.