See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avloppstjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar exempelvis avloppsspolning, sugning och funktionskontroll av dagvattenbrunnar, felsök genom exempelvis filmning av avloppsrör och överenskomna åtgärder såsom relining. Efterfrågade tjänster avser bland annat skolor, förskolor med mera, vilka ej omfattas av övriga avtal för liknande tjänster inom staden. Takvolymer - Helsingborgs stad (212000-1157), 20 000 000 kr - Nordvästra Skånes Renhållnings AB - NSR, 1 800 000 kr - Öresundskraft i Nordvästra Skåne AB, 1 000 000 kr
Intern identifierare: 657/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90470000 Rensning av avlopp, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Avloppstjänster