488916-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Trycktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster- marknads- och kommunikationsmaterial samt kuvert
Referensnummer: C 2019-1648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79820000 Trycktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Chalmers har ett internt digitalt tryckeri, Chalmers digitaltryck, som till stor del producerar Chalmers trycksaker, såsom kompendier, avhandlingar, broschyrer och informationsmaterial. Eftersom Chalmers digitaltryck har begränsningar när det gäller upplagor så finns det även behov av externa tryckerier.
Maxupplaga som Chalmers digitaltryck kan trycka är 1000 exemplar av till exempel folders och broschyrer och 500 exemplar när det gäller böcker.
Upphandlingen omfattar två delar:
Del 1: Kuvert
Del 2: Marknadsförings- och kommunikationsmaterial
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen