Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering Palmhuset
Referensnummer: 4625/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret behöver genomföra en renovering av Palmhuset i Trädgårdsföreningen. Detta ske genomföras som Totalentreprenad med Partnering som samverkansform.
Avsikten med denna upphandling är att åstadkomma en Totalentreprenad i samverkan/partnering mellan parterna. Med partnering avses här att Fastighetskontoret Göteborg stad och totalentreprenören i en fördjupad relation gemensamt bidrar med sina resurser, erfarenheter och sitt kunnande i ett effektivt och förtroendefullt samarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen