489036-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Skolbespisning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolmat, catering, drift och servering
Referensnummer: ISGR/Guld/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55524000 Skolbespisning
II.1.4.
Kort beskrivning
ISGR har idag skolmåltidsverksamhet i egna lokaler för eleverna i årskurs 0 till och med årskurs 3, för drygt 500 elever. Skollunch serveras samtliga skoldagar under läsåret, måndag till och med fredag, 175 dagar, i två olika byggnader i nära anslutning till varandra.
Upphandlingen syftar till att få in fler konkurrenskraftiga anbud som är kvalitativt anpassade till våra brukare (elevgrupper) som består av över 60 olika nationaliteter.