See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Golv-entreprenad Örnsköldsvik
Beskrivning: Denna upphandling sker med målsättning att under preciserade förutsättningar upprätta ramavtal avseende utförandeentreprenader för Region Västernorrlands fastighetsbestånd inom Örnsköldsviks kommun. Ramavtalet omfattar entreprenadarbeten för Golv avseende planerat och avhjälpande underhåll samt om-, till- och nybyggd på B:s fastighetsbestånd. Någon kontinuitet i beställningsflödet kan inte påräknas. Avrop sker genom avrop enligt rangordning eller förnyad konkurrensutsättning.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45431000 Golv- och plattläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115048:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45432130 Golvbeläggning