2. Förfarande
Förfarande
Titel: Isolator
Beskrivning: Denna upphandling avser 2st. isolatorer för leverans till Läkemedelscentrum, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Intern identifierare: MT 2024-0001a
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Vid anbudsöppning av upphandling MT 2024-0001 konstaterades att ett anbud lämnats. Vidare konstaterades att anbudsgivaren var kvalificerad, men att samtliga obligatoriska krav ej var uppfyllda. Upphandlingen avbröts och övergick i ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering, MT 2024-0001a, enligt 6 kap. §16 Lagen om offentlig upphandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000