489209-2022 - ResultatSverige-Skövde: Byggnation av lantbruksbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF Axevalla hästcentrum upphandling 2022
Referensnummer: Fast 2018-00318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213240 Byggnation av lantbruksbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter genomför en upphandling av totalentreprenad bygg- och anläggningsentreprenaden för nyetablering av Axevalla hästcentrum. Projektet omfattar 7 ha mark som skall i iordningställas för ett nytt utbildningscentrum med inriktning för Naturbruksförvaltningen. 11 byggnader skall uppföras på tomten/marken och därtill erfordliga hagar/skötselytor/övningsytor med mera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen