489215-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådgivning för redovisning, skatt och momsfrågor
Referensnummer: SDA2018-00908
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia har behov av att upphandla ett avtal för Rådgivningstjänster inom redovisning, skatt och moms för Swedavia AB med tillhörande bolag inom koncernen (25-30st). Scopet innefattar löpande rådgivning i allmänna redovisningsfrågor samt specialistrådgivning inom frågor rörande IFRS(International Financial Reporting Standards) och Fastighetsredovisning. Andra tjänster som efterfrågas är specialistrådgivning i inkomstskattefrågor, momsfrågor och rådgivning i internkontrollfrågor.
Swedavia avser att upphandla 1 Ramavtal inom detta område med helt ansvar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Swedavia avser att upphandla 1 Ramavtal inom detta område med helt ansvar
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”