See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling laboratorieautomation
Beskrivning: Region Värmland ska upphandla laboratorieautomation till Centralsjukhuset i Karlstad samt analysinstrument som ansluts till automationen i Karlstad. Därutöver ingår analysinstrument som placeras i Arvika och i Torsby. Analysinstrumenten ska tillhöra samma instrumentfamilj för att säkerställa redundans och att alla analyssvar blir jämförbara samt underlätta utbildning och felsökning. Analysutrustningen i Karlstad avser allmänkemiska-, immunologiska- och serologiska analyser. Analysutrustningen i Arvika och Torsby avser allmänkemiska- och immunologiska analyser. Upphandlingen avser även reagenser, kalibratorer och övriga förbrukningsartiklar som krävs för att producera analysresultat.
Föregående meddelande: 3848-2022
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:77562:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33127000 Utrustning för immunanalys, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38430000 Detektions- och analysutrustning