489243-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem för byggadministrativa konsulter
Referensnummer: NV-02722-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket inbjuder härmed leverantörer av byggadministrativt stöd i ett dynamiskt inköpssystem (DIS).
DIS:et avser ett brett spann av tekniska konsulter.
När behov uppstår skickas anbudsinbjudningar till kvalificerade leverantörer.
DIS:ets giltighetstid är från och med dagen då det inrättas till och med 2026-12-31
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71315400 Byggnadsinspektion, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen