489375-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Snittblommor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor.
Referensnummer: KLF 2017/1402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattningen gäller kommunens behov av Blommor, snittblommor, planteringar, scendekorationer, tack-buketter vid framträdanden, krukväxter, blomgrupper, jord och krukor i samband med uppvaktningar, pensionsavgångar, krya på dig-hälsning, begravningar, nyfödda mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen