See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omvärldsbevakning, plattform för sociala medier och pressrum
Beskrivning: KTH upphandlar ramavtal inom tre delområden.
Föregående meddelande: 474150-2022
Intern identifierare: V-2022-0328
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Övergripande krav
Beskrivning: Upphandlingen omfattar följande delområden: 1. Omvärldsbevakning 2. Plattform för publicering i sociala medier 3. Pressrum och pressutskick
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1
Beskrivning: Detta delområde avser omvärldsbevakning av såväl media som sociala medier utifrån en bredd av källor. Syftet är att löpande kunna följa vad som skrivs och sägs om KTH nationellt och internationellt och att genom mätning och analys kunna ta fram jämförelser av hur KTH framställs både över tid och jämfört med andra organisationer.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2
Beskrivning: Detta delområde avser ett digitalt verktyg, en plattform för publicering, för att sköta hanteringen av sociala medier. Verktyget ska omfatta såväl publicering som möjlighet att följa upp resultat.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3
Beskrivning: Detta delområde ska täcka behoven av ett pressrum där KTH:s pressmeddelanden och pressbilder visas samlat. KTH har behov av att kunna skicka ut pressmeddelanden till egna mottagarlistor och till listor som tillhandahålls av leverantören.