489516-2022 - ÄndringSverige-Ekerö: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träkvista VOB. Nybyggnad av vård- och omsorgsboende samt livsmedelsbutik/handel
Referensnummer: KSUH22/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnation av ett äldreboende inom vård- och omsorg med tillhörande trädgård och parkeringsyta, samt COOP livsmedelsbutik och lokal anpassat för restaurang/butiksverksamhet.
Projektet är beläget på Träkvista torg längs med Ekerövägen/Jungfrusundsvägen i Ekerö Kommun.
Entreprenaden utförs som totalentreprenad, ABT 06.