Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanshelikoptrar.
Referensnummer: SLA/170071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34711500 Helikoptrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Svensk Luftambulans (SLA), organisationsnummer 222000-3061, upphandlar två (2) fabriksnya ambulanshelikoptrar speciellt anpassade och inredda för ambulansuppdrag. Option på köp av ytterligare upp till åtta (8) stycken ambulanshelikoptrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svensk Luftambulans (SLA) upphandlar två (2) fabriksnya ambulanshelikoptrar speciellt anpassade och inredda för ambulansuppdrag. Option på köp av ytterligare upp till åtta (8) stycken ambulanshelikoptrar.