489595-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Halvvägshus Göteborg män
Referensnummer: 2019-8690
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården är upphandlande myndighet med organisationsnummer 202100-0225 och inbjuder härmed att lämna anbud i fråga om avtal för drivande av halvvägshus i Göteborg enligt denna anbudsinbjudan inklusive angivna krav i bifogade bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården avser att teckna avtal för drivande av ett halvvägshus i Göteborg med 13 + 3 platser. I halvvägshuset får inga andra än Kriminalvårdens klienter vara inskrivna. Målgrupp är manliga klienter som i slutet av sin verkställighet är föremål för utslussning från anstalt och som inte har tillgång till bostad, eller som av olika anledningar inte är redo att vistas i sin bostad under längre perioder utan stöd.
Ett halvvägshus jämlikt 11 kap. 4 § fängelselagen (2010:610), är ett av Kriminalvården kontrollerat hem som är anpassat för att ge intagna under utslussning från anstalt särskilt stöd och tillsyn.
Detta innebär ett boende där en klient under eget ansvar (självhushållning) vistas i en miljö som är öppnare än den som finns i en öppen anstalt. Samtidigt får han del av det stöd och den hjälp som Kriminalvården, andra myndigheter och halvvägshusets personal kan erbjuda. Är klient i behov av öppenvårdsbehandling eller eftervård under placeringstiden ska detta i normalfallet ske enligt normaliseringsprincipen vilket innebär att kostnaderna inte ska belasta Kriminalvården.