489614-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Invalidfordon och rullstolar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eldrivna rullstolar B5, C1, C2, C3.
Referensnummer: UE/160175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193100 Invalidfordon och rullstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar eldrivna rullstolar för barn och vuxna med skiftande behov för klasserna B5, C1, C2 och C3. Upphandlingen gäller för samtliga landsting/regioner inom 7-klövern. (Dalarnas, Sörmlands, Uppsala, Värmlands, Västmanlands län samt region Örebro och region Gävleborg).
Klass B5: 3-hjulig rullstol med manuell styrning, för begränsad utomhusanvändning.
Klass C1: Eldriven rullstol med motoriserad styrning, för utomhusanvändning.
Klass C2: 3-hjulig eldriven rullstol med manuell styrning, för utomhusanvändning.
Klass C3: 3-hjulig eldriven rullstol med manuell styrning, för utomhusanvändning. (med stora inställningsmöjligheter).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Eldrvina rullstolar klass B5.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eldrivna rullstolar.
Eldrivna rullstolar klass C1.
Del nr: 2
Eldrivna rullstolar klass C2.
Del nr: 3
Eldrivna rullstolar klass C3.
Del nr: 4