48963-2020 - ResultatSverige-Boden: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rondering, Fastighets - och Störningsjour 2019
Referensnummer: 19/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rondering, fastighets - och störningsjour i Stiftelsen Bodenbos fastighetsbestånd.
I uppdraget ingår att bedriva larmmottagning dit Beställare och hyresgäster kan anmäla fel under beställarens icke ordinarie öppettider.
Entreprenören skall ha utryckningsberedskap, genomföra utryckningar, konstatera störningar och även utföra åtgärder.
Entreprenören skall svara för nyckelhantering och förvaring.
Personal som rycker ut på fastighetsjour ska kunna utföra enklare rörarbeten, elarbeten samt reparationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen uppskattas till ca 1 000 000 SEK exkl. moms per år. Beställaren reserverar sig för angiven
Volym då omfattningen kan komma att öka eller minska under ramavtalstiden på grund av nyproduktion,
Fastighetsköp, försäljning av fastigheter eller ändring i förvaltningsuppdrag.