489636-2017 - ResultatSverige-Jönköping: Utrustning för väghållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopsug med högtryckstvätt och sopaggregat.
Referensnummer: 17/79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34921000 Utrustning för väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun avser att handla upp en Sopsug med högtryckstvätt och sopaggregat för bl a rengöring av det lokala vägnätet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144400 Fordon för väghållning, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Tekniska kontoret avser att köpa in 1 st komplett Sopsug med högtryckstvätt och sugaggregat inkl byggnation och chassie. Byggnationen ska vara lämplig för högerstyrt 3-axligt chassi med styrbar bakre löpaxel och lämplig motorstorlek ca 400-420 hk. Driften av sug med hydrostat alternativt motor. Bägge motorerna måste vara godkända för bränsle HVO100. Lämplig storlek: 12-14 kubikmeters tankvolym och 5-7 kubikmeter tankvolym vatten.
Vi lägger stor vikt vid ett kompakt bygge med så kort hjulbas som möjligt.
Vi önskar en nyckelfärdig produkt från en och samma leverantör.
Huvuduppdraget är renhållning av Jönköpings kommuns vägnät, vilket ibland kräver högtryckstvätt och sug för att hålla nere PM10-nivåerna m.m. Uppdraget innebär också körning på trånga villagator, sortergårdar och andra trånga utrymmen, vilket gör att framkomligheten är ytterst avgörande.
Fordonet används i jour vilket innebär en strävan mot en enkel och användarvänlig instrumentering eftersom det är många sällananvändare.
Offerten ska presenteras med minst 2 olika chassiemärken där eventuella prisskillnader tydligt anges.
Upphandlingsförfarande.
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande .
Utvärdering.
Utvärdering kommer att ske genom utvärdering att ekonomiskt mest fördelaktiga anbud antas, där pris och bedömning är ingredienser.
Avtalstyp.
Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör för hela leveransen.