Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal husarkitekt offentliga byggnader
Referensnummer: KS-UH/2021:24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för arkitekttjänster med inriktning husarkitekt offentliga byggnader.
Avtal avses tecknas med tre K per område.
Beställaren avser att i huvudsak avropa konsulttjänsterna i samband med ny-, om- och tillbyggnader samt rivning av byggnader inom kommunens fastighetsbestånd. Det rör sig främst om offentliga byggnader såsom skolor, förskolor, fritidslokaler, idrottsanläggningar samt olika typer av boenden som exempelvis äldreboenden.
Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till byggnadsskedet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym och takvolym
Husarkitekt offentliga byggnader
Uppskattad volym: 6 000 000 SEK/år
Takvolym: 32 000 000 SEK för hela avtalsperioden
Uppskattad volym baseras på tidigare års inköp av tjänsterna. Beställaren garanterar inga volymer.