489657-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av arbets- och skyddskläder.
Referensnummer: 17FMV7649
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyra av arbets- och skyddskläder samt tvätt av dessa kläder till Försvarsmakten, FMV samt säkerhetspolisen.
FMV avser att upphandla ett rikstäckande avtal med en (1) leverantör som kan tillgodose myndigheternas behov.
Utifrån myndigheternas historiska inköpsmönster, har ett bassortiment tagits fram.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18220000 Impregnerade kläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen