489710-2021 - ResultatSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering infrastruktur Sätra
Referensnummer: FN 2020/00224-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innefattar projektering av bygghandling för nya vatten- spill- och dagvatten-ledningar, gator bestående av ca 1500 m bussgata/huvudgata, 1000 m lokalgator, 150 m cykelfartsgata, två rondeller mot Norrleden, anslutningsväg från Lillhäradsvägen till ny rondell i Norrleden, breddning av Norrleden samt ca 600 m bullerdämpande konstruktion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt beskrivning i Förfrågningsunderlaget