Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument ATR-FTIR.
Referensnummer: 17/104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser komplett, handburet, ATR-FTIR instrument för fältmässigt bruk inklusive kringutrustning. Instrumentet ska användas för att identifiera okända ämnen i fast och flytande form.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38300000 Mätutrustning, 38900000 Diverse mät- och provinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen