489774-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Traktorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster ramavtal Vindelns kommun
Referensnummer: 21287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16700000 Traktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Maskintjänster med förare för avrop vid behov, exempelvis traktor, lastbil och grävmaskintjänster. Avtalet omfattar även hyra av maskin och annan utrustning exklusive förare.
Köparen äger rätt att i samband med större projekt som upphandlas separat även upphandla tjänster som omfattas av detta avtal.
Avrop kan omfatta utförande av arbeten inom hela Vindelns kommun där det finns kommunala anläggningar och verksamheter. Detta är till största delen i tätorten Vindeln samt byarna Åmsele, Strycksele, Hällnäs, Vindeln, Tvärålund, Skivsjö, Granö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16700000 Traktorer, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsuppgifter som kan bli aktuellt att avropa är bland annat åtgärder inom
- vinterväghållning ex. snöbortkörning, lastning, hyvling (som inte regleras i andra avtal för vinterväghållning)
- grävmaskinstjänster ex. dikning, brunnsbyten, trumbyten, enklare VA-arbeten, enklare vägbyggnationer och grundarbeten samt plöjning och grävning vid kabeldragning.
- lastbilstjänster ex. grustransporter, schakttransporter, TMA-körning