489862-2017 - ResultatSverige-Huddinge: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av grus, sand och jord.
Referensnummer: 2017-018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser att samordnad med Huge fastigheter AB upphandling av ramavtal för grus, sand och jord till Huddinge kommun. Kommunen köper årligen grus, sand och jord till ett uppskattat värde av ca.
3 300 000 SEK. Ovan angivna värden baseras på 2016 års inköpsstatistik och ska endast ses som upplysning och orientering om volymer i kommande avtal.
Upphandlingen är uppdelad i fyra delområden och anbud kan lämnas på alla delarna alternativt på delområde. Kommunen avser att teckna avtal med maximalt tre (3) leverantörer per områden, förutsatt att det inkommer minst tre (3) giltiga anbud, och avropas efter rangordning enligt tilldelningsbeslut.
Delområde 1 – Avhämtning.
Delområde 2 – Leverans.
Delområde 3 – Leverans och tippning.
Delområde 4 – Leverans trädgårdsmaterial.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huddinge kommun avser att samordnad med Huge fastigheter AB upphandling av ramavtal för grus, sand och jord till Huddinge kommun.