2. Förfarande
Förfarande
Titel: Muddring av farled till Göteborgs hamn, projekt Skandiaporten
Beskrivning: Sjöfartsverket och Göteborgs Hamn AB gör en gemensam upphandling av projekt Skandiaporten. Projekt Skandiaporten innebär fördjupning och breddning av Göteborgsfarleden (Torshamnsleden) in till Göteborgs hamn. Fördjupningen kommer att ske genom muddring och sprängning. Muddringen omfattar en volym på ca 8 miljoner tfm3 massor.
Intern identifierare: 22-04602
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45247100 Anläggningsarbete för farleder
Ytterligare klassificering (cpv): 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000