Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenreningsanläggning för dialysverksamhet
Referensnummer: MT 2018-0069, 18RS1724
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42912300 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser vattenreningsanläggning till dialysbehandling för leverans till Dialysmottagningen, Kliniken för medicin och geriatrik, Område Närsjukvård Väster.
Upphandlingen omfattar även option på serviceavtal efter garantitiden och serviceutbildning för medicinteknisk personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 42912000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vätskor, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen