490027-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Storbildsprojektorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektorer och smartboards
Referensnummer: 18143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32321000 Storbildsprojektorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Umeå kommuns samt övriga intressenters behov av AV Utrustning. Säljaren ska leverera projektorer, projicerbara whiteboards, interaktiva tavlor samt filmdukar för professionellt bruk till mindre och större konferensrum och samlingssalar. Säljaren ska även kostnadsfritt kunna ge råd på plats avseende val av utrustning.
Upphandlingen avser även AV-tekniker för installationer av beställda produkter och tillbehör samt service på avtalade produkter på plats i beställarnas lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå, Vännäs samt Vindeln kommun har sedan flera år arbetat med Smartboard interaktiva lösningar i klassrummen där det totalt finns ca 600 installerade Smartboard-lösningar i klassrum. Kompletteringar behöver göras löpande och vi önskar då likvärdiga lösningar enligt kravspecifikationerna för att bibehålla och utveckla inarbetat arbetssätt för lärare och elever samt för att kunna använda allt pedagogiskt material som gjorts för de befintliga lösningarna. Vi kommer därför att ställa krav på att produkterna gällande mötesrum och interaktiva displayer/tavlor är möjlig att integrera med Umeå kommuns befintliga tekniska miljö och pedagogiska miljö. Kommunen har idag licens för Smart Learning Suite.