490148-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Mätinstrument
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöinstrument Katrineholm
Referensnummer: 21/168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38410000 Mätinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraftvärmeverket i Katrineholm har behov av att byta ut sina befintliga miljömätningsinstrument.
Behovet är att köpa in och installera två (2) miljömätningsinstrument för emissioner. Totalt omfattas två av pannorna, ett instrument per panna för mätning av emissioner, samt att vi behöver instrument för att mäta stoft för båda pannorna. Instrumenten ska användas för kontinuerlig emissionsanalys av rökgaserna avseende stoft, CO, NOx, SO2, TOC (metan), HCL, HF, NH3, CO2, N2O, O2 samt fukt i rökgaserna. Mätvärdena ska även överföras till befintligt miljösystem för analys och rapporter.
Vi avser även att köpa in service, kalibrering samt reservdelar till miljöinstrumenten löpande under avtalstiden. Vi önskar teckna ett serviceavtal för service som utförs uppskattningsvis 1-2 ggr/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38296000 Mätdon, 38300000 Mätutrustning, 38900000 Diverse mät- och provinstrument, 50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater, 51210000 Installation av mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Miljömätningsinstrumenten används för kontinuerlig emissionsanalys av rökgaserna avseende stoft, CO, NOx, SO2, TOC (metan), HCL, HF, NH3, CO2, N2O, O2 samt fukt i rökgaserna. Detta är ett krav enligt lagstiftningen och standarder såsom:
Förordningen om förbränning av avfall 2013:253 (EU-direktiv), baseras på IED - Industriutsläppsdirektivet EU-direktiv
Förordning (2013:252) om stora förbränningsanläggningar
NOX-föreskriften NFS 2016:13 – kväveoxider till luft
2020:1180 Handel med utsläppsrätter,
Inkluderande alla relevanta standarder till lagstiftningen
Syfte
Syftet är att säkerställa en kostnadseffektiv leverans av miljömätningsinstrument (kontinuerligt mätande analysatorer för stoft och emissioner) av rätt kvalitet med tillhörande service och kalibrering med hög tillgänglighet, samt reservdelar, till två av pannorna på B anläggning i Katrineholm.
Omfattning
Upphandlingen omfattar Katrineholms kraftvärmeverk som är en av Tekniska verkens anläggningar.
B avser att teckna avtal med en L för leverans av miljöinstrument samt tjänster.