490341-2018 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal på ultraljudssystem för Urologkliniken i Region Västmanland och Landstinget Sörmland.
Referensnummer: DU-UPP18-0318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
— Ramavtal på ultraljudssystem inkl. Installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick på respektive,
— Klinisk och teknisk dokumentation
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser att teckna kontrakt gällande ramavtal på ultraljudssystem i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlag med bilagor.
Köparens beräknade kommande behov uppgår till 8 stycken ultraljudssystem under avtalsperioden, behovet är uppskattat och utgör endast riktvärden. Behovet kan komma att under- eller överstigas. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.