Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatiserad immunanalysator
Referensnummer: UPPH2018-0303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38434000 Analysatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Instrument för överförande av Chromogranin A till automatiserad icke-radioaktiv metod
Typ Brahms Kryptor Gold.
Se vidare bifogat dokument.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Analysroboten eller en nyversion av densamma ska ha en dokumenterad användning sedan tidigare nationellt och internationellt och stödja sådana analyser som på sikt kan vara del i nationella vårdprogram. Det aktuella instrumentet skall kunna utföra analys av chromogranin A med en icke radioaktiv metodik och kunna matas direkt med primär- eller sekundärrör. Beroendet av manuella moment i analysens genomförande minimeras därmed. Reagens för analysen ska kunna tillhandahållas från samma firma som instrumentleverantören. I ett kommande avtal är det av stor vikt att kunna införa en ”try and buy”-klausul.