490409-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Städning av skolor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdsupphandling (städ 35)
Referensnummer: Ks 1261/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919300 Städning av skolor
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård i delar av Örebro Kommuns verksamhetslokaler.
Allmän orientering
Upphandlingen avser avtal om lokalvård i förvaltningarnas lokaler för i huvudsak skola, förskola, idrottsanläggning, kontor, personalutrymmen, kommunikationsytor och allmänna utrymmen. Avtal avses tecknas mellan respektive förvaltning och dess antagna entreprenör/ er.
Upphandlande enhet och kontraktsvolymer
Upphandlande myndighet är Örebro Kommun 212000-1967
Upphandlande enheter för denna upphandling är
Förvaltningen för förskola och skola-Gumaeliusskolan
Vård- och omsorgsförvaltningen
Kultur- och Fritidsförvaltningen-Open ArtTekniska Förvaltningen
Kommunstyrelseförvaltningen
Socialförvaltningen.
Angivna ytor är ungefärliga och kan vara baserade på uppgifter i hyreskontrakt m.m., och ska alltså inte uppfattas som uppmätt städyta.
Prisbilden på de olika objekten skall baseras på, av oss, angivna lokalytor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser avtal om lokalvård enligt p 1.2.4 och beskrivning i avsnitt Kravspecifikation, Kommersiella villkor samt bilagda objektsspecifikationer. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.