490531-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – Upphandling gällande: Framtagande av projektupplägg och ansökan för bidragsfinansiering genom EU:s innovationsfond
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling gällande: Framtagande av projektupplägg och ansökan för bidragsfinansiering genom EU:s innovationsfond
BeskrivningRenova planerar för att införa koldioxidinfångning med permanent geologisk lagring av koldioxiden, CCS, på avfallskraftvärmeverket vid Sävenäs i Göteborg till 2030 och bedriver för tillfället ett projekt kring detta. Då CCS innebär höga kostnader båda vad gäller investering och drift planerar Renova att söka bidrag från EU:s Innovationsfond nedan benämnt “Innovationsfonden”. För mera information se upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpphandling gällande: Framtagande av projektupplägg och ansökan för bidragsfinansiering genom EU:s innovationsfond