490560-2022 - ResultatSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportlådor
Referensnummer: 2022/S 107-298803
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar köp av transportlådor inklusive insatshållare och kylklampar för transport av biologiska prover mellan sjukhus, primärvård och medicinsk service inom Region Skåne. Transportlådorna är anpassade för upphandlat System för Automatisk Hantering av Prover och Transportlådor (SAHPT).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33169400 Kirurgiska behållare, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2.500 transportlådor inkl 5.000 kylklampar