490561-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Kött (nöt, gris, lamm)
Referensnummer: UH-2022-044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Matförsörjningen till förskolor, skolor, äldre- och särskilda boenden samt hemmaboende ombesörjs i kommunen av en Kostavdelningen, som organisatoriskt tillhör kommunstyrelseförvaltningen. Inom Kostavdelningen arbetar idag ca 60 personer fördelade på 23 arbetsställen. Av dessa 23 arbetsställen är, förutom kommunens stora produktionskök Navet, 20 stycken mottagningskök samt två mindre tillagningskök vid Häggdånger skola och Brunne skola. Navet förser mottagningsköken i förskolorna, skolorna och boendena med matportioner och bikomponenter (varor från Navets egen butik), samt matlådor till de hemmaboende med beslut om matdistribution. På Navet lagar man idag ca 6000 portioner varje vardag.
Beräknat årsbehov av respektive produkt framgår av Svarsbilaga: Priser och baseras på 2021 års statistikunderlag.
Produkter som inte tas med i denna upphandling men som ändå omfattas av detta livsmedelsproduktområdet kommer att upphandlas i ett senare skede i ett upphandlingsprojekt med flera livsmedelsproduktområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15110000 Kött, 15111000 Nötkött, 15113000 Fläskkött, 15115000 Lamm- och fårkött
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se bilaga Priser