490612-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Hörapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörhjälpmedel för barn/elever
Referensnummer: SFF 1649/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33185000 Hörapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hörhjälpmedel för barn/elever med varierande grad av hörselnedsättning, utifrån enskilda behov.
Föregående års volym var cirka 800.000 kronor. Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan anbudsgivaren
ska leverera det verkliga behovet.
Takvolym för ramavtalet är 6.500.000 kronor. Takvolym ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33185000 Hörapparater, 33185100 Delar och tillbehör till hörapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen