Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård.
Referensnummer: 16/254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kommunens behov av daglig städning, storstädning, golvvård, personalpool, sanering m.m. Städningen ska bidra till en god arbetsmiljö för brukarna av Kommunens lokaler och ge ett rent helhetsintryck.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen