490621-2021 - ResultatSverige-Gustavsberg: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-utbyggnad Enkärret
Referensnummer: 15TEN/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar schakt, förläggning av vatten- och LTA-ledningar samt återställning, totalt cirka 4800 m.
Området ligger inom skyddsområdet för Ingarö vattentäkt och entreprenadbestämmelser samt beslut från miljöavdelningen ska följas.
Under augusti månad kommer förfrågningsunderlaget att kompletteras med en ritningsserie som redovisar rivning av träd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under punkten AFB.22.