Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande mindre byggnads- och underhållsarbeten för konstbyggnader och teknikutrymmen 2017.
Referensnummer: T2017-02447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontor inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud avseende ett ramavtal för entreprenadarbeten omfattande nybyggnads-, reparations-, underhålls- och ombyggnadsarbeten. Arbetena är knutna till stadens ledningstunnlar, vägtunnlar, offentliga toaletter m.m. Den årliga volymen uppskattas till 1,2 MSEK.
Anbud kan lämnas på delar eller båda ramavtalsområden: Byggnadsarbeten – inomhus (SUA) och utomhus.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen